nav_logo.gif (3159 bytes)

logo.gif (2488 bytes)

uvod historie clenove Mushing Zajímavosti galerie sponzori odkazy

 

Mushing

Na území České Republiky se závodí dle Závodního řádu SSPS, soutěže (Mistrovství ČR, oblastní přebory) jsou pořádány podle Soutěžního řádu SSPS.

Aby všechna plemena mohla závodit a výsledky byly spravedlivé a srovnatelné, byl vymyšlen systém tříd a kategorií, ve kterých spřežení soutěží. Třída označuje plemeno, nebo skupinu plemen, ze kterých je spřežení složeno. Třída číslo 1 označuje spřežení Sibiřských Husky s průkazy původu. Číslem 2 se označují ostatní severská plemena tedy Aljašský Malamut, Grónský Pes, Samojed s průkazy původu. Bez označení třídy závodí psi všech ostatních plemen, ale také psi třídy 1 a 2 bez průkazu původu. Tato třída se nazývá otevřená , tedy bez rozdílu plemen.

Kategorie se označuje písmenem a vyjadřuje počet psů ve spřežení:

CC - CaniCross spřežení jednoho psa táhnoucího běžce na podzim bez sněhu

Pic00069.jpg (42874 bytes)
S - Skijöring spřežení jednoho psa táhnoucího běžkaře
ski.jpg (72099 bytes)
Bkj - Bikejöring spřežení jednoho psa táhnoucího cyklistu
Pic00086.jpg (46566 bytes)
Pulka - spřežení jednoho až tří psů táhnoucích pulku (malé saně) a běžkaře
fot06.jpg (68643 bytes)
C - spřežení dvou až čtyř psů táhnoucích jezdce na saních (na podzim na kolečkovém vozíku)
Pic00107.jpg (56062 bytes)Image22.jpg (52861 bytes)
B - spřežení čtyř až šesti psů táhnoucích jezdce na saních (nebo na kolečkovém vozíku)
6dog.jpg (37186 bytes)
A - spřežení šesti až osmi psů táhnoucích jezdce na saních (nebo na kolečkovém vozíku)
sui1.jpg (40259 bytes)
U - Unlimited spřežení devíti a více psů táhnoucích jezdce na saních
fot40.jpg (64287 bytes)

Z toho vyplývá, že každé spřežení lze popsat písmenem a číslicí, například spřežení čtyř Aljašských Malamutů bude C2, šest Sibiřských Husky označíme B1, a pod písmenem A se skrývá spřežení osmi psů libovolného plemene.

Závody psích spřežení jsou různého typu podle délky trati. Závody typu SPRINT jsou pro kategorie C, S, CC dlouhé 6 – 9 km, B, Pulka : 10 – 13 km, A: 15 – 19 km, U: 18 – 25 km. U typu MID se délky tratí pohybují mezi 30 - 90 km. Závody probíhají ve dvou dnech, vždy na stejné trati a dosažené časy se sčítají. Pouze na Mistrovství Evropy a Světa se závodí ve třech kolech. Zcela odlišným typem závodu jsou závody LONG na dlouhých tratích, které jsou buďto jednorázové, nebo etapové, kde charakter závodu určuje pořadatel.Nejdelším závodem na světě je Iditarod na Aljašce na 1049 mil.

Dalším sportovním odvětvím s účastí tažných psů je PULLING. Závod psů v pullingu trochu připomíná vzpěračské soutěže, neboť pes má utáhnout vozík (nebo saně) se zátěží po rovné a zpevněné ploše na vzdálenost 8 - 10 m v časovém limitu 1,5 - 2 minuty. Handler smí psa přivolávat nebo lákat na pamlsek za cílovou čárou, nebo může jít za ním. Nesmí mu však nijak pomáhat. Soutěží se v kategoriích podle pohlaví a hmotnosti. Začíná se tahat samotný vozík a postupně se na něj přikládá zátěž. Při stejné zátěži rozhoduje dosažený čas. Každý pes má 9 pokusů a jednu možnost opravy. Mimo vítěze v každé kategorii se vyhlašuje i absolutní vítěz (ten, který utáhl nejvíc ze všech) a dále pes, který utáhl nejvyšší násobek své hmotnosti.